Seda postitust ajendas mind kirjutama torm minu postkastis pärast seda kui olin esimese postituse oma kavatsusest värvida šablooniga põrand Instagrami postitanud.
Ühesõnaga, meil oli selline väsinud, vananenud disaini ja plekkidega plaaditud põrand. Meil oli valida, et kas vahetame põranda ära, mis tähendab plaatide üles võtmist, uue põranda ja põrandakütte valu ja siis uue põrandakatte paigaldamist – kulu mingi mitu tuhat eurot. Või siis teeme selle alustuseks lihtsalt meie arust “ägedaks” – värvime ära. Ma olin varasemalt sattunud Instagrami ja Pinteresti postitustele, kus sellist värki oli tehtud ja enne tööle asumist tegin ca. nädalakese uurimus- ja eeltööd.
Toongi siia alla ära minu kasutatud tooted ja tähelepanekud, et need, kes seda loevad, saaksid samasuguse projekti ette võtta ja neil oleks ka Eesti keelseid juhiseid :)))
Alustuseks ütlen, et mina värvisin 50 m2 ja uuesti ma nii suurt pinda selliseks tööks ette ei võtaks. Küll aga plaanin hetkel 3-6 m2 vannitoa värvimist.
Šablooni tellisin Tartu firmast Stencilit ja oma uue projekti jaoks kavatsen kindlasti ka neilt šablooni tellida. Šabloon ise on plastikust, pakitud transpordiks rullituna torupakendisse ja kui su šabloon on pärast värvimist ok, siis on selles seda väga hea hilisemaks ka hoiustada.
Värvide ja kruntimise infot eesti keeles oli väga vähe ja seetõttu lugesin erinevaid USA blogisid, aga loomulikult ei osanud ma nende värve meie omadega kõrvutada. Siin tuli mulle appi Lasnamäe Bauhausi värviosakonna müüjanna, kes on tõeline värviproff (kuna ma olen ka ise värvimisfanatt, siis leidsime ühise keele ja ta oskas kõikidele minu tähelepanekutele vastuse leida).
Ühesõnaga kuigi kõik USA blogid soovitavad värvitav pind eelnevalt töödelda ja pesta degreaseriga, siis kuigi ma olin selle pudeli ostnud, unustasin ma selle koju ja põranda peal seda testida ei saanud. Küll aga töötlesin ma sellega eelnevalt köögikapid, enne kui neid mööblivärviga värvima hakkasin ja see on päris kift vahend. Seega kui sa tahad olla “viieline” siis alusta põranda töötlemist/pesemist Sadolini Cleaneriga, see tõepoolest matistab pinna enne selle värvimist.
Järgmiseks tuleb põrand kruntida – minu jaoks uus avastus, ma olen selle kruntimise teema alati “üle lasknud” aga noo see kruntvärv on täiega super ja pärast selle peale kandmist ma enam ei kahelnud, et see värv sellele kahhelplaadile püsima jääb. Kasutasin Bauhausi müüjanna soovitatud Tikkurila Otexit. See värv haiseb retsilt, aga on täielik kitt ja seetõttu kruntimiseks suurepärane. Arvestama peab siin, et pärast kruntimist peab põrand 12h kuivama enne kui saab põrandavärvi peale kanda.
Kuigi Stencilit kodulehel olev blogi ise soovitas põrandavärvina kasutada Sadolin Vatrum värvi, siis meie arutelu tulemusena värvipoes, otsustasime kasutada VivaColori Green Line Floor 30 värvi. Aga siin võib olla ka põhjuseks see, et ma ei värvi vannituba vaid köök-söögituba. Selle värvi mina valisin olude sunnil valge, ma tegelikult ei teeks üldkasutatavat ruumi valgeks, ma näen juba praegu kui kiiresti see määrdub, aga kuna ruumi oli vaja valgust juurde saada ja seal on väga vähe aknaid, siis seetõttu valisin põranda põhitooniks valge värvi.
Selle värviga katsin põranda 2 korda. Värv on värvimiskuiv juba 2 tunni pärast, seetõttu saab juba hommikul põranda 2 korda ära värvida ja siis õhtul hakata mustrit šablooniga peale kandma.
Šablooniga värvimine
- Seda muidugi keegi sulle kuskil ei kirjuta ega ei õpeta, et šablooni peab pärast igat plaadi värvimist puhastama/pesema.
Saan aru, kui sa nüüd brauseril “X” nuppu vajutad ja plaanist loobud, aga mina kavaldasin selle pesemise üle…
…, sest mul puudub puhkemajas endiselt voolav vesi, kuna torud on jääs 🙂 Mina kasutasin siin vanu voodilinu kaltsudena ja peale igat värvi kandmist tõstsin šablooni sirge riide peale (värvine pool allpool) ja siis teise kaltsuga mis võib olla kergelt niiske, tõmbasin šablooni alt äärtest värvi ära. Kui sa kasutad niisket kaltsu puhastamiseks, siis pead šablooni põrandale tagasi panemisel veenduma, et šabloon on kindlasti kuiv, sest muidu jääb su järgmise plaadi muster karvane.
Sellist kavaldamist sain teha ca 10 plaati korraga ja peale igat 10. plaati pesin šablooni sooja vee ja švammiga täiesti puhtaks ning kuivatasin täiesti ära (mõlemad on olulised kuna siis ei jää värvi sisse kuivanud värvi tükke ja kuiva šablooni tähtsusest kirjutasin 3 lauset tagasi). Šablooni pesemisega pead olema ka hell, sest pärast 30 m2 hakkasid osad väiksemad mustri osad juba kaarduma ja deformeeruma ning ma hoidsin hinge kinni, et šabloon lõpuni vastu peaks. Pidas. Aga seda ma kellegile edasi anda ei saa, see tähendab, et nii heas korras ta enam ei ole.
- Šabloon kinnitatakse plaadi külge maalriteipidega – mina kasutasin hästi väikseid teibijuppe, et neid oleks lihtne lahti võtta – kinni panna, sest mõnikord kui hakkasin šablooni tõstma ja teip oli mingist kohast veel kinni jäänud, siis see rikkus ka kohe pildi ära.
- Šablooni pead muidgi valima vastavalt oma plaadi suurusele ja need šabloonid on valmistatud selliselt, et osaliselt on selle küljes põhiplaadi muster, aga ka väike osa teise plaadi mustrist. Minu kogemus oli, et kuigi ma võtsin plaadisuurusele vastava suurusega šablooni, siis pärast esimest 2 mustri joonistamist sai selgeks, et plaadid ei ole päris täpselt sellist mõõtu kui šabloon ja nö. teise plaadi muster ei hakka mul perfektselt jooksma. Seetõttu otsustasin, et värvin ainult ühe plaadi korraga ja kõrvaloleva plaadi mustriosale värvi ei kanna. Nii töötas kõik suurepäraselt.
- Šabloonile värvi peale kandes pead arvestama kõigepealt, et kasutad spetsiaalset lakirulli selleks – so. švammi rull, millel on selline sametist kate peal (defitsiit-kaup väiksemates poodides), aga see rull on “must have” ja see teeb väga ilusa mustri. Teiseks pead sa võtma kõrvale ühe paksu kokku volditud ajalehe. Sest kui sa rulliga võtad värvialuselt värvi, siis seal on mustri tegemiseks värvi liiga palju ja su muster jääb jälle liiga “karvane”. Seetõttu pead sa värvise rulli ajalehe peale kuivaks rullima ja alles siis selle kuiva rulliga mustrit värvima. Tee esimesed 3 plaati kuskil sellisel alal, mis jääb peitu ja pärast kolmandat plaati on sul asi selge ja sa saad aru, kuidas mingi asi toimib.
- Šablooniga mustrit peale kandes peab arvestama ka, et muster kantakse plaatidele malemustrina. Kuna šabloon ja teibid on plaadist suuremad, siis ei saa sa šablooni kohe kõrvalolevale plaadile tõsta, muidu läheb muster laiali. Mina värvisin mustrit plaadi peale reas üle ühe plaadi ja siis alla liikudes jätsin lausa rea vahele ja siis värvisin samas veerus olevad plaadid, nii sain ma vaheridadesse mingil hetkel keskmisi ruute hakata värvima (vt. pilte all).
- Mustri värvimiseks kasutasin samuti VivaColori Green Line Floor 30 värvi, aga lasin selle toonida endale sobivasse tooni.
Lakkimine ja katmine
Kui muster on kõikidele plaatidele peale kantud, siis peaks ka 2 tundi ootama ja siis saab hakata seda pinda lakkima. Jah, lakkima peab, muidu tulevad põrandale ikka väga kergelt triibud. Lakiks kasutasin Eskaro Parketilakki WE Extra, seda kandsin peale tavalise porolonist rulliga (aga jälgi, et rullil oleks ümarad ääred, nii ei jää lakitavale pinnale (ääre)triipe. Siin ma eraldi vuugivahesid pintsliga ei värvinud, aga lakki oli rullil ikka ohtralt ja põrandat vaadates tundus see mõõdukalt märg (mitte ei ligune ja samas ei kanna lakki peale ka nii, et nühid kuiva rulli mööda põrandat). 2. lakikihi võib peale kanda juba 2 tunni pärast, siin pead kindlasti ise käega katsuma, et põrand oleks kuiv. Sellistel puhkudel mina põranda peale jalatsiga ei astunud vaid tegin nö. 2. kihi värvimis-/lakkimistööd alati sokkides põrandal liikudes.
Kui lakk on ka teist korda peale kantud, siis nüüd tuleb kõige tähtsam osa:
Lakk on täielikult kuivanud ja põrand mehhaaniliste kriimustuste eest kaitstud pärast kaht nädalat.
Ja nii ongi! Kui sa lased lapsed, koerad või muud olendid, kes ei oska jalgu, toole ja muid esemeid tõsta vaid veavad neid mööda põrandat varem kui kahe nädala möödudes, siis põrandal ongi kriimud. Seega hoia kõik oma ilusast põrandast eemale vähemalt 2 nädalat.
Hiljem on lakk aga tõesti nii tugev, et sügavaid kriime peale teha peab ikka millegi väga tugevaga kraapima.
Pintslitest ja rullidest ka
Kuigi kruntvärvi juhendis on, et seda võiks peale kanda pintsliga, siis kõige parema tulemuse jättis pisikese karvaga rull. Kogu värvimistöö tegin väikeste rullidega, sest niimoodi sain ma olla kindel, et plaatide peale ei sattunud prügi ja kõik plaadid ja vuugivahed saaks värviga kaetud. Vugivahed kruntisin algselt ka eraldi pintsliga ja siis alles värvisin plaadid rulliga üle. Sama tegin ma ka põrandavärvi peale kandes, osades kohtades ma pintslit ei kasutanud vuukide värvimiseks ja minuarust jäi seal värv vuugi peal veits “hõredaks”, seega pintslit vuukide jaoks peaks kasutama. Ka põrandavärvi peale kanda võiks väikese karvaga rulliga, nii katab värv kõige paremini. Proovisin ka lakirulliga (poroloonrull), aga minuarust see nii hästi ei katnud. Ja kuigi kui algselt värvi peale kannad, tundub see krobeline, siis kuivamise käigus see tasandub ja mingeid reljeefseid värvi ebatasasusi ei jää.
Mustri kandsin peale spetsiaalse lakirulliga (porolon/vahtkummi rull kaetud sametise kattega) ja siin ma ei soovitaks seda mitte ühegi teise rulliga asendada.
Poest värve ostes arvesta kohe, et igal värvil on oma rull, ära hakka mingit rullipesu tegema. Värvialusele panen mina kilekoti peale ja nii saab lihtsalt vana värvi kilekoti ja rulliga eemaldada ja panna vajadusel ootele ning uue kilekotiga värvialus katta ning uus värv peale valada. (Igaks juhuks targutan noh, kuna selle töö võtavad ette ilmselt naised, siis kõik ei pruugi selliste trikkidega kursis olla).
Siin on kõik minu soovitused ja minu nägemus, kui sa tunned, et tahad midagi veel täpsustada, kirjuta mulle jaluses olevale e-postile.
Piltidel olev põrand kaunistab Saarjärve puhkemaja söögituba.